Leczenie zachowawcze
Licówki porcelanowe
Implanty
Leczenie pod mikroskopem
Implanty
Licówki
Protetyka
Leczenie pod mikroskopem
PROMOCJA!
Bezpłatna wizyta kontrolna
Medycyna estetyczna

Kilka mitów i cała prawda o implantach

« Przejdź do listy aktualności

Wszystkie mity biorą się z niewiedzy... Podobnie jest w stomatologii. Kto z nas nie słyszał „przerażających” opowieści, jakie krążą na temat implantów zębowych? Nieprawdziwe relacje rodem z horroru najczęściej dotyczą samego przebiegu zabiegu i przeciwwskazań z nim związanych. Prawda jest jednak o wiele mniej intrygująca. Obecnie stomatologia estetyczna zapewnia wszczepianie implantów zębowych podczas niemalże zwykłego rutynowego zabiegu, który poprzedza dokładne badanie pacjenta.

Przeczytaj wykaz najczęściej powtarzanych mitów na temat implantów zębowych i staw im czoła!

1. mit: Wszczepianie implantów to bolesny zabieg, który może wywołać reakcję alergiczną

To nieprawda! Obecnie w stomatologii estetycznej stosuje się bardzo skuteczne znieczulenia miejscowe. W związku z tym podczas zabiegu pacjent nie czuje praktycznie żadnego dyskomfortu. Ponadto tuż po zakończonej wizycie może normalnie funkcjonować, ponieważ wynikiem wszczepiania implantu jest wyłącznie lekka opuchlizna dziąsła, która na drugi dzień staje się niemal niewyczuwalna.

Czas trwania zabiegu to około 20-30 minut (czyli o wiele krócej niż udrożnianie kanałów przy endodoncji). Więcej czasu, bo aż kilka miesięcy zajmuje zrastanie się korzenia z kością, na którym później osadza się koronę. Na ten czas jednak zakłada się uzupełnienie zastępcze, dzięki któremu pacjent nie zostaje z ubytkiem zębowym przez część roku.

Mitem jest również, to że implanty wywołują silne reakcje alergiczne. Wykonuje się je z czystego tytanu, który jest jedną z najbardziej obojętnych dla organizmu substancji. W związku z tym nie ma możliwości, aby powodował jakiekolwiek zmiany alergiczne w jamie ustnej.

2. mit: Osoby starsze muszą zrezygnować z implantów

Oto kolejne mylne przekonanie. Wiek nie odgrywa żadnej roli w kwalifikacji do tego typu zabiegów. Istotne są natomiast wymiary i ilość kości w okolicy braku  zębowego. Wiele osób nie ma pojęcia o tym, że właśnie u osób starszych bardzo często stosuje się implanty, aby zapewnić stabilność protezy ruchomej. W takim przypadku wszczepia się cztery lub dwa implanty, które stanowią swego rodzaju podparcie. Metodę tę najczęściej stosuje się u osób, które cierpią na znaczny zanik kości uniemożliwiający wszczepienie większej ilości  implantów i wykonania na stałe mostu z porcelany (bez wyjmowania). 

3. mit: Nie zaleca się wszczepiania implantu bezpośrednio po utracie zęba

Nie wierz w to! Każdy dzień po utracie zęba jest chwilą, w której inaczej pracują mięśnie i tkanki jamy ustnej. Ubytek powoduje zmiany w układzie zgryzu, które po dłuższym czasie mogą przerodzić się w trwałe wady. Im dłużej pacjenci zwlekają z decyzją o wszczepieniu implantów, tym istnieje większe ryzyko, że nastąpi osłabienie kości, które w przyszłości uniemożliwi zabieg. Długotrwały ubytek powoduje niszczenie sąsiadujących zębów - szybciej się ścierają i stają się mniej stabilne. Jak więc widzicie, z decyzją o implancie nie można zwlekać!


Wiele klinik dentystycznych oferuje wszczepianie implantów, co świadczy o powszechności tej metody. Przed określeniem tego z czyich usług skorzystasz, zapoznaj się z opiniami na temat danego gabinetu. Choć jest to prosty zabieg stomatologiczny – wymaga doświadczenia i najlepszego wyposażenia. Pamiętaj również, że na implantach nie można oszczędzać. Często ośrodki oferujące najniższe ceny, nie są w stanie zapewnić Ci materiałów najwyższej jakości. Nie bój się zapytać swojego stomatologa, jakiego rodzaju implanty może Ci zaoferować. Właściwie założony implant posłuży Ci całe życie.