Leczenie zachowawcze
Licówki porcelanowe
Implanty
Leczenie pod mikroskopem
Implanty
Licówki
Protetyka
Leczenie pod mikroskopem
PROMOCJA!
Bezpłatna wizyta kontrolna
Medycyna estetyczna

Wszystko o mostach adhezyjnych – u kogo i kiedy je stosować?

« Przejdź do listy aktualności

W niektórych przypadkach usunięcie zęba jest konieczne. Braku nawet jednego zęba nie można zignorować. Badania dowodzą, że brak zęba źle wpływa na zgryz. Dzieje się tak, ponieważ zęby pozbawione sąsiadów przechylają i przemieszczają się w kierunku luki, tracąc przy tym kontakty międzyzębowe oraz napięcie w łuku zębowym. Dodatkowo każdy ząb „szuka” kontaktu z zębem przeciwstawnym. I tak na przykład jeżeli ekstrakcji poddany jest dolny ząb i brak nie jest uzupełniony to górny ząb wysuwa się z zębodołu. Czasami znajduje oparcie na bezzębnym wyrostku zębodołowym. Wychodząc z zębodołu traci punkty styczne z zębami sąsiednimi co doprowadza do stanu zapalnego dziąsła i zaniku kości. Poza tym ząb który wysunął się z kości lub przechylił staje się tzw. „węzłem urazowym” dla całego uzębienia, bo inne zęby po prostu o niego zahaczają. Konsekwencje mogą powodować dolegliwości ze strony mięśni, stawu skroniowo-żuchwowego a także głowy i szyi.

 

Należy również wspomnieć o tym, że braki w uzębieniu wpływają na szybszy rozwój próchnicy oraz na obniżenie samooceny u pacjenta, który wstydzi się szeroko uśmiechać.


Jednym ze sposobów uzupełniania braków zębowych są mosty adhezyjne. Są one stosowane tymczasowo długookresowo, czyli na 6-8 miesięcy. Najczęściej stosujemy je w implantologii kiedy czekamy na osteointegrację implantu z kością (połączenie strukturalne i funkcjonalne) oraz w przypadku zabiegów regeneracyjnych kości szczęki i żuchwy przed planowaną implantacją. Most nie uciska na implanty i regenerowaną kość. Pacjent może normalnie funkcjonować.

Utrata zęba i co dalej?

Przed podjęciem decyzji o usunięciu zęba lepiej skonsultować się ze stomatologiem. Zaraz po usunięciu można założyć implant, a na czas gojenia most adhezyjny. Innym rozwiązaniem jest tradycyjny most, ale ten wymaga szlifowania zębów sąsiednich, i można go założyć po 6 tygodniach po usunięciu zębów. Również na okres gojenia można wykonać most tymczasowy adhezyjny.

Mosty adhezyjne – co to takiego?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, co to są mosty adhezyjne? Są to uzupełnienia protetyczne wykonane najczęściej z kompozytu, który wzmocniony jest włóknem szklanym, polietylenowym lub aramidowym. Dawniej wykonywano je ze stopów metalu, który pokrywano akrylem lub porcelaną. Mosty adhezyjne utrzymują się na zębach sąsiadujących z luką za pomocą specjalnych żywic i cementów. Wszystko zależy od rodzaju mostu adhezyjnego.

Zalecenia i przeciwwskazania do mostów adhezyjnych

Ten rodzaj wypełnień ubytków zębowych stosuje się najczęściej w celu uzupełnienia pojedynczych braków w uzębieniu. Zęby sąsiadujące (tak zwane filarowe) muszą być zdrowe (posiadające żywą miazgę) i mocne, aby stanowić dobre oparcie dla mostu.

Mostów adhezyjnych nie stosuje się u dzieci do 14 roku życia. Adhezyjnego rodzaju mostów nie stosuje się również u osób, których zęby filarowe są zniszczone przez próchnicę lub u których występuje głęboka wada zgryzu.

Schemat nakładania mostów zębowych w 4 punktach:

1. Zeszlifowanie szkliwa na ok. 0,3 mm w obrębie centrycznego kontaktu.


2. Przygotowanie zagłębień i rowków sięgających od 0,5 do 1 mm.


3. Preparacja od strony językowej i stycznej.