Wszystko o mostach adhezyjnych – u kogo i kiedy je stosować?
« Przejdź do listy aktualnościW niektórych przypadkach usunięcie zęba jest konieczne. Braku nawet jednego zęba nie można zignorować. Badania dowodzą, że brak zęba źle wpływa na zgryz. Dzieje się tak, ponieważ zęby pozbawione sąsiadów przechylają i przemieszczają się w kierunku luki, tracąc przy tym kontakty międzyzębowe oraz napięcie w łuku zębowym. Dodatkowo każdy ząb „szuka” kontaktu z zębem przeciwstawnym. I tak na przykład jeżeli ekstrakcji poddany jest dolny ząb i brak nie jest uzupełniony to górny ząb wysuwa się z zębodołu. Czasami znajduje oparcie na bezzębnym wyrostku zębodołowym. Wychodząc z zębodołu traci punkty styczne z zębami sąsiednimi co doprowadza do stanu zapalnego dziąsła i zaniku kości. Poza tym ząb który wysunął się z kości lub przechylił staje się tzw. „węzłem urazowym” dla całego uzębienia, bo inne zęby po prostu o niego zahaczają. Konsekwencje mogą powodować dolegliwości ze strony mięśni, stawu skroniowo-żuchwowego a także głowy i szyi.
Należy również wspomnieć o tym, że braki w uzębieniu wpływają na szybszy rozwój próchnicy oraz na obniżenie samooceny u pacjenta, który wstydzi się szeroko uśmiechać.
Jednym ze sposobów uzupełniania braków zębowych są mosty adhezyjne. Są one stosowane tymczasowo długookresowo, czyli na 6-8 miesięcy. Najczęściej stosujemy je w implantologii kiedy czekamy na osteointegrację implantu z kością (połączenie strukturalne i funkcjonalne) oraz w przypadku zabiegów regeneracyjnych kości szczęki i żuchwy przed planowaną implantacją. Most nie uciska na implanty i regenerowaną kość. Pacjent może normalnie funkcjonować.
Utrata zęba i co dalej?
Przed podjęciem decyzji o usunięciu zęba lepiej skonsultować się ze stomatologiem. Zaraz po usunięciu można założyć implant, a na czas gojenia most adhezyjny. Innym rozwiązaniem jest tradycyjny most, ale ten wymaga szlifowania zębów sąsiednich, i można go założyć po 6 tygodniach po usunięciu zębów. Również na okres gojenia można wykonać most tymczasowy adhezyjny.
Mosty adhezyjne – co to takiego?
Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, co to są mosty adhezyjne? Są to uzupełnienia protetyczne wykonane najczęściej z kompozytu, który wzmocniony jest włóknem szklanym, polietylenowym lub aramidowym. Dawniej wykonywano je ze stopów metalu, który pokrywano akrylem lub porcelaną. Mosty adhezyjne utrzymują się na zębach sąsiadujących z luką za pomocą specjalnych żywic i cementów. Wszystko zależy od rodzaju mostu adhezyjnego.
Zalecenia i przeciwwskazania do mostów adhezyjnych
Ten rodzaj wypełnień ubytków zębowych stosuje się najczęściej w celu uzupełnienia pojedynczych braków w uzębieniu. Zęby sąsiadujące (tak zwane filarowe) muszą być zdrowe (posiadające żywą miazgę) i mocne, aby stanowić dobre oparcie dla mostu.
Mostów adhezyjnych nie stosuje się u dzieci do 14 roku życia. Adhezyjnego rodzaju mostów nie stosuje się również u osób, których zęby filarowe są zniszczone przez próchnicę lub u których występuje głęboka wada zgryzu.
Schemat nakładania mostów zębowych w 4 punktach:
1. Zeszlifowanie szkliwa na ok. 0,3 mm w obrębie centrycznego kontaktu.
2. Przygotowanie zagłębień i rowków sięgających od 0,5 do 1 mm.
3. Preparacja od strony językowej i stycznej.